Bankovanie

Bankovanie je jednou z techník používaných v tradičnej čínskej medicíne.  Ide o terapiu, ktorá sa zameriava na stimuláciu energetických bodov na tele, ktoré sú spojené s rôznymi orgánmi a funkciami. Táto liečebná metóda je známa už tisícky rokov. V dávnej minulosti sa využívalo predovšetkým tzv. mokré bankovanie. Pri tomto postupe sa mierne narezala koža, pričom banka následne vyťahovala a zachytávala nahromadenú „zlú“ krv.

V súčasnej dobe sa využíva tzv. suché bankovanie, pri ktorom nedochádza k narezaniu ani inému mechanickému poškodeniu kože. Bankovanie sa vykonáva pomocou plastových alebo sklenených baniek, ktoré sa priložia na určitý bod na koži. Vďaka vzniknutému podtlaku, ktorý sa vytvorí pri vzduchovom vákuu v banke, dochádza k prekrveniu a k stimulácii tkanív a nervových zakončení.

Bankovanie - postup

Fyzioterapeut priloží banku na učené miesto. Podtlak mierne vtiathne kožu a podkožie do banky. Tento proces spôsobí popraskanie drobných cievok v mieste aplikácie. Červené krvinky prenikajú do priestoru, drobný výron krvi a lymfy zvyšuje prívod kyslíka do okolia. Telo reaguje, pričom sa aktivujú rôzne procesy nielen v mieste prisatej banky, ale aj v jej okolí. Tým sa zlepšuje cirkulácia krvi a prichádza k uvoľneniu a regenerácii tkanív a zmierneniu bolesti.

Bankovanie - účinky

Modriny po bankovaní

Nezľaknite sa, keď máte modriny pár dní po bankovaní. Súčasťou terapie je podtlak, preto cievky na mieste aplikácie môžu popraskať. Preto nie je dôvod znepokojovať sa, ak ste po bankovaní zaznamenali modriny aj vy.

Kedy je treba sa bankovaniu vyhnúť

Existujú stavy, keď aplikáciu tejto metódy neodporúčame. Rozhodne sa vyhnite bankovaniu ak máte infekčné kožné ochorenie, poranenia kože, trpíte horúčkou, alebo máte chrípku. Bankovanie neodporúčame ani ľudom s kŕčovými žilami, či ľuďom trpiacim krehkými cievami a krvácavými ochoreniami.

Bankovanie v centre Kaloka

Vykonávať bankovanie bez dohľadu fyzioterapeuta je veľmi rizikové a môže zhoršiť celkový zdravotný stav pacienta. Preto dôrazne odporúčame zveriť sa do rúk profesionálom. V našom trnavskom centre Kaloka najprv fyzioterapeut zhodnotí celkový zdravotný stav pacienta a navrhne postup terapie. Zverte sa do rúk profesionálov aj vy. U nás bankovanie vždy dopĺňame o klasickú masáž. Táto kombinácia prinesie hĺbkové uvoľnenie, úľavu od bolesti, odstráni únavu, preťaženosť a kŕče. Zároveň prichádza k celkovej obnove pohyblivosti stuhnutých a bolestivých svalov.

Ešte stále váhate? Zverte sa do rúk našich profesionálov v centre Kaloka.