Joga

Pre mnohých ľudí sa joga stala neoddeliteľnou súčasťou života. Iní na ňu hľadia s dešpektom, obavami, alebo dokonca strachom. Kde sa joga vzala a ako sa z nej stal súbor populárnych akitvít vedúcich k zlepšeniu zdravia a celkovej duševnej pohody?

História jogy

Teoretické a filozofické základy jogy siahajú do Indie do obdobia 3 500 rokov pred našim letopočtom. Základným cieľom jogy je oslobodenie duše od telesnosti a dosiahnutie čistého vedomia. Tento cieľ sa dosahuje prostredníctvom meditácie a cvičenia. 

Ako sa joga dostlala z Indie do Európy? Keď Angličania kolonizovali Indiu, stretli sa so súborom meditácie a cvičenia. Táto filozofia ich natoľko zaujala, že mnohí ju začali praktizovať a pokračovali aj po návrate do Európy.

Modernizácia jogy

V dávnych dobách bola joga hlavne o meditácii a iných technikách, ktoré mali priviesť človeka do stavu zmeneného vedomia a dosiahnuť stav zvaný osvietenie. Praktizovanie jogy vtedy znamenalo vzdanie sa svetského života, život v ašráme, denné meditovanie, pravidelný pôst a očistu organizmu. Všetky aktivity mali za cieľ odpútať sa od svetského materiálneho života.

Postupom času sa behom 20. storočia hľadali spôsoby ako priaznivé účinky jogy sprístupniť ľudom v mestách, ľudom s rodinami žijúcimi moderný dynamický život.

Dnes je joga globálna

Dnes ľudia cvičia jogu v štúdiách, telocvičniach, fitcentrách, aj online doma na celom svete. Z jogy sa stal celosvetový fenomén. Aj v čase keď čítate tento článok milióny ľudí na celom svete práve cvičia jogu. Joga sa pre nich stala zdrojom fyzického a mentálneho zdravia a duševnej pohody.

Pre koho je moderné cvičenie jogy určené?

Nenechajte sa oklamať fotkami na sociálnych sieťach. Joga nie je určená len pre mladých, flexibilných askétov. Joga je pre všetkých. Bez ohľadu na pohlavie, vek, hmotnosť, či zamestnanie.

Krásou jogy je, že môže byť pokojná, uvoľnujúca, posilňujúca aj výbušná. Môže sa cvičiť na podložke, alebo s použitím ďalších pomôcok.

Cvičenie jogy je pre každého. Neváhajte a prihláste sa na jogu aj vy. Či ste úplný začiatočník, alebo skúsený harcovník, máme jogu práve pre vás. Prihláste sa tu.

Joga a jej účinky na ľudský organizmus

Joga a strava

V strave ľudí praktizujúcich jogu prevládajú potraviny rastlinného pôvodu. Potrava by mala byť vyvážená a ľahká.

Hlavné zložky stravy by mali tvoriť

Druhy jogy

power

Power joga

Silovo náročnejší druh jogy, ktorý stále uchováva podstatu jogy a to prepojenie slobodného pohybu s plynulým dychom, s bdelým pozorovaním a pokojom

ashtanga

Ashtanga yoga

Prepracovaná filozofia, psychológia a ale aj duchovná a etická disciplína spojená so sofistikovaným cvičením a dýchaním.

hatha

Hatha yoga

Všeobecná joga a má rôzne preklady ako “vyrovnávajúca”, “solárna-lunárna joga”.

vinyasa

Vinyasa yoga

Moderná joga, ktorá sa prispôsobí potrebám každého jedinca.

zdrava

Zdravá joga

Uvoľňovacie a dychové Asány vychádzajúce z tradičnej jogy pomáhajú pri odstraňovaní bolestí svalových dysbalancií spôsobených jednostranným zaťažovaním.

Ako začať cvičiť jogu

Najlepšie na joge je, že nepozná ohraničenie vekom a nemá ani ďalšie obmedzenia. S jogou môžete začať kedykoľvek. Ak s jogou začínate, odporúčame vám prihlásiť sa na kurz pre začiatočníkov pod vedením skúseného lektora.

Joga v Trnave​

Ak stále váhate, navštívte nás osobne. Sme tím profesionálov. Našim cieľom je harmonický súlad fyzickej a duševnej stránky človeka. Sme joga centrum v Trnave. Nájdete nás v moderných priestoroch na Suchovskej ceste 5. Máme k dispozicíi jógovňu vybavenú pomôckami na cvičenie zdravej jogy.