Diagnostika chodidla

Diagnostika chodidla - komfort aj zdravie začína pri našich nohách

Dnes už vieme, že nielen bolesti v oblasti členkov, či kolien, ale aj bolesti chrbtice môžu byť spôsobené nesprávnym postavením chodidla. Dokonca aj bolesť hlavy môže súvisieť s chodidlami. Nesprávne postavené chodidlo sa premietne do pozície členkových kĺbov, postavenia kolien, pozície bedier, celej panvy, aj chrbtice. Všetko sa následne odrazí v stereotype chôdze alebo behu.

Správna funkcia chodidla je založená na 4 oporných bodoch – päta ,vonkajšia hrana chodidla, palec a malíček. Toto poradie oporných bodov zároveň znamená ideálnu postupnosť kladenia chodidla na zem pri chôdzi a zabezpečí optimálne rozloženie váhy tela.

Kedy je vhodné absolvovať diagnostiku chodidla

Trápi vás bolesť chodidiel, členkových, kolenných, bedrových kĺbov či chrbtice? Máte často pocit únavy nôh, alebo trpíte opuchmi nôh? Objednajte sa na diagnostiku chodidla a navštívte nás v našom centre v Trnave.  Pomôžeme aj vám.

Komu je diagnostika chodidla určená

Ako prebieha diagnostika chodidla

V našom centre na Suchovskej 5 v Trnave pri diagnostike chodidla venujeme pozornosť každému detailu, preto jej venujeme dostatok času. Sústreďujeme sa na nájdenie príčiny a vzniku komplikácií a následnú terapiu. 

Poznanie aktuálneho stavu každého chodidla zabezpečí individuálny prístup vo fáze terapie.

Hlavné ukazovatele pri diagnostike chodidla

Dĺžka končatín

– biomechanické fungovanie ľudského tela je založené na symetrii. Rozdielna dĺžka končatín znamená narušenie symetrie, ktorá sa premietne z dolných končatín na panvu a chrbticu.

Vyšetrenie chodila prístrojom SIDAS Presscam

SIDAS Presscam V5 je tlakové zariadenie, pomocou ktorého je možné urobiť statickú, dynamickú a posturálnu analýzu chodidla. Tá pomôže určiť asymetriu zaťaženia dolných končatín a možné osové vychýlenia.

Typológia chodidla

Každé chodidlo sa skladá z rovnakého počtu svalov, kostí a väzív. Avšak tvar, uloženie a dĺžka týchto štruktúr je v každej nohe iné. Preto vždy hovoríme o typológii chodidla. Tá potom charakterizuje pohyb končatiny. 

Všetky zozbierané informácie mám pomôžu určiť korekcie, aby bola zabezpečená postupná úprava chodidla.

Diagnostika chodidla trvá 30-50 minút.

Ďalší postup po diagnostike chodidla

Po diagnostike chodidla určíme ďalší postup fyzioterapie, odporučíme správnu obuv a kompenznačné pomôcky. Radi odpovieme na vaše otázky.

Navštívte nás v Trnave, radi pomôžeme aj vám.