Vinyasa Joga

Vinyasa joga patrí medzi moderné štýly jogy, ktoré zohľadňujú potreby každého jednotlivca. Od ostatných druhov jogy sa odlišuje plynulým vedomým prechodom z asány do asány synchronizovane s dychom na ktorý sa kladie veľký dôraz. Tým sa výrazne odlišuje od ostatných druhov jogy. Tie väčšinou zahŕňajú detailné vysvetlenie a demonštráciu pozície od lektora, zatiaľ čo Vyniasa joga je charakteristická plynulým prechodom z asány do asány plynule bez prerušenia.

Pohyby sú oproti iným štýlom jogy viac prepojené, pestré, hravé a ladn. Prechod medzi asánami je dôležitý a miestami môže pripomínať tanečnú choreografiu. Sled asán nie je presne určený, priebeh cvičenia je závislý od kreativity lektora. 

Vinyasa joga je mierne fyzicky náročnejšia ako niektoré iné druhy jogy. Preto je skvelá na precvičenie mobility, posilnenie svalov a je ideálna ako ľahší tréning aj ako aktívna regenerácia. 

Začiatočníkom odporúčame zvládnuť základné pozície jogy, aby prvé hodiny Vinyasa jogy neboli pre nich príliš náročné. Obrovskou výhodou Vyniasa jogy je, že je vhodná pre začiatočníkov. Lektor totiž ľahko prispôsobí sled asán pre cvičenca každej úrovne.

Ako vznikla Vinyasa joga

Tento moderný štýl jogy vznikol z tradície Astanga Vinyasa jogy. Vinyasa sa interpretuje rôznymi spôsobmi. Prakticky sa dá preložiť ako „zvláštny spôsob“ alebo „s pozornosťou“ – t.j. pohyb zvláštnym spôsobom s pozornosťou.

Tento štýl jogy vznikal postupne celé desaťročia za pomoci lektorov, ktorí veria, že joga by mala byť špecifická a zohľadňovať potreby každého jedinca.

Benefity Vinyasa jogy

Pravidelné cvičenie astanga jogy prináša množstvo benefitov pre telo aj myseľ. Tu je aspoň niekoľko z nich:

Vinyasa joga v centre Kaloka

Vinyasa joga je cvičenie vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých. Príďte si k nám do centra Kaloka zacvičiť Vinyasa jogu aj vy. Uvidíte že si ju rýchlo obľúbite.