Hatha joga

Tradičná joga, ktorá predstavuje ovládnutie tela a mysle – to je Hatha joga. Je to najstaršia tradičná forma jogy, preto sa často nazýva aj matka jogy. Práve od Hatha jogy sa neskôr odvodzovali ďalšie druhy jogy ako Iyengar joga, Ashtanga joga, Kundalini joga a ďalšie.

Hatha joga sa zvykne prekladať ako „vyrovnávajúca“ alebo „solárno – lunárna“. Ha znamená v preklade slnko a Tha je mesiac. Vo filozofickom kontexte je cieľom jogy zjednotiť a harmonizovať tieto dve energie do jedného celku. V praktickom svete je cieľom dosiahnuť harmonický súlad telesného a duševného.

Praktizovanie Hatha jogy pomáha dosiahnuť zlepšenie mentálneho a fyzického zdravia. Hatha joga je skvelým prostriedkom na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu a kondície.

Cvičenie Hatha jogy

Hatha joga vychádza z historického 8-stupňového systému a jej korene siahajú až do obdobia pred našim letopočtom. Sú zachytené v Patajaliho spisoch, ktoré sú známe ako Yoga Sutras. Práve osem stupňov – osem vetiev robí z jogy životný štýl. Tým sa joga zásadne odlišuje od cvičenia, ktorého cieľom je schudnúť, získať kondíciu, alebo nabrať svalovú hmotu.

Ako prebieha hodina Hatha jogy

U nás v Kaloka centre môžete spoznať tradičnú klasickú formu Hatha jogy, alebo jej modernejšiu formu v podobe Power jogy. V oboch prípadoch vás čakajú zahrievacie cvičenia, dýchacie cvičenia a zostava asán.  V tradičnom ponímaní nebude chýbať ani spev – alebo odriekanie mantier, mudry, bandhy a záverečná riadená meditácia, alebo celotelová relaxácia.

Čo sú mantry

Spev a odriekaný text sa skladá z niekoľkých slov alebo viet. Slovné formulácie vytvárajú jedinečné zvukové vibrácie. Mantry sa vyslovujú s cieľom odohnať zlo, liečiť choroby a pomôcť dosiahnuť oslobodenie (Moksha).

Čo sú mudry

Je to špecifická poloha prstov. Tie sú prostriedkom prepojenia energií. Cieľom rôznych cvičení mudier je dosiahnutie dokonalej harmónie vnútorných orgánov, zbavenie sa bolesti aj mentálnych problémov.

Čo sú bandhy

Bandha je vedomá blokácia energie v určitých častiach tela a jej následné uvoľnenie, ktoré umožňuje energii voľne účinne prúdiť a zvýšiť svoju silu. V jogovej praxi sú bandhy nesmierne dôležité, lebo dokážu stabilizovať pozíciu, posilňujú vnútorné orgány, omladzujú telo a zlepšujú vitalitu a priaznivo vplývajú na výkon.

Mudry a bandhy harmonizujú myseľ a dotvárajú tak celkový obraz Hatha jogy.

Pranajáma

– sa zaoberá silou a životnou energiou. Sila sa dá kontrolovať dychom a dychovými cvičeniami.

Pratyahara

– nezávislosť od vonkajších vnemov, podnetov a stimulov, ktoré pôsobia na telesné zmysly.

Dharána

– koncentrácia, sústredenie pozornosti na daný objekt nášho vedomia. Snaha, úsilie udržať pozornosť mysle na vhodne vybranom objekte, pričom telo je v meditačnej polohe.

Dhajána

– meditácia, cvičenie prehĺbenej sústredenosti. Myseľ sa upriamuje na jeden objekt, spoznáva ho a odhaľuje jeho podstatu.

Samádhí

– stav osvietenia, číreho vedomia. Stráca sa naše ja a zabúdame sami na seba. Tento stav nám umožňuje realitu a veci také, aké sú. Bez podfarbenia a deformácií mysle.

Hatha joga a jej benefity

Hatha joga v Kaloka centre

Navštívte nás v našej jogovni a zacvičte si s nami Hatha jogu. Jogovňa je vybavená všetkými pomôckami na cvičenie jogy. Vieme vám zapožičať aj jogamatku. I keď odporúčame používať vlastnú. Na cvičenie jogy je vhodné pohodlné mierne obtiahnuté oblečenie, aby náš lektor vedel správne pracovať s každým klientom.