Tejpovanie – Kinesio taping

Tejpovanie – Kinesio taping

Tejpovanie alebo kinesio taping je jednoduchá a účinná rehabilitačná terapeutická metóda, ktorá prináša úľavu od bolesti. Elastická páska ako externá podpora pomáha svalom a pridruženým tkanivám. Aplikáciou kineziologickej pásky prichádza k mikroskopickému zdvihnutiu (elevácii) kože. Tým dochádza k zväčšeniu priestoru podkožia, čo zmenšuje tlak na receptory bolesti a súčasne sa tak zlepšuje prietok krvi a a lymfatický obeh. Redukuje sa tak bolesť po fyzickom výkone aj zápalové procesy spôsobené záťažou svalov. 

Kinesio taping  je spôsob liečby založený na prirodzenom procese hojenia bez použitia liečív. Tejpovanie uľahčuje proces prirodzeného hojenia tkanív a zároveň poskytuje stabilitu svalom a kĺbom bez toho, aby kineziologická páska obmedzovala pohybový rozsah.

Tejpovanie má preventívne aj liečebné účinky

Okrem liečebných účinkov má tejpovanie aj preventívne účinky. Kinesio taping zmenšuje riziko natiahnutia šliach a svalov. V niektorých prípadoch sa tejpovanie dokonca požíva aj pri riešení ortopedických problémov ako sú deformácie palcov, problémy s nártom, alebo ako korekčná pomôcka pre správne držanie tela.

Tejpovanie s odborníkom

Aplikácia kineziologickej pásky sa zdá ako jednoduchý úkon. Indikáciu a tejpovnie však v domácom prostredí neodporúčame. Radšej nechajte aplikáciu pásky na školeného odborníka – fyzioterapeuta. 

Pri liečbe je v prvom rade dôležitá diagnostika, aj preto odporúčame návštevu odborníka. Fyzioterapeut určí, správny postup a odborne aplikuje pásku. Tá sa vždy nalepuje pod určitým napätím, teda tlakom na daný sval. 

Iba správne aplikovaná kineziologická páska vyvolá želanú reflexnú reakciu nervových zakončení, lymfatického a cievneho systému. 

V trnavskom centre Kaloka odborníci pomôžu aj vám. Vyberte si termín návštevy a objednajte sa ešte dnes. Nájdete nás v Trnave a Piešťanoch.

Kineziologické tejpovanie pomôže pri

Kinesio taping – z histórie

Otcom kinesio tapingu je Dr. Kenzo Kase – americký chiropraktik japonského pôvodu. Dr. Kase kombinoval vo svojej praxi poznatky západnej a východnej medicíny. 

S aplikáciou pások začal experimentovať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia pri liečbe kĺbov. Veľmi rýchlo prišiel na to, že fixácia kĺbov pomocou pásky prináša úľavu od bolesti a môže urýchliť prirodzený proces hojenia. 

Zároveň zistil, že pásky ktoré boli k dispozícii obmedzovali pacientov v pohybe, dráždili pokožku, spôsobovali kožné ochorenia a bolo ich treba často opakovane aplikovať. Liečenie jedného problému tak často prinášalo komplikácie v inej oblasti.

Vtedy Dr. Kase začal s vývojármi pracovať na vývoji špeciálnej pásky. Pásky, ktorá je dosť flexibilná na to aby neobmedzovala v pohybe, ale poskytovala požadovaný terapeutický účinok. Páska zároveň nesmela dráždiť pokožku.

Tejpovanie je dostupné pre všetkých

Dnes je tejping dostupný pre nás všetkých. Každý môže využiť kinesio taping na úľavu od bolesti alebo urýchlenie regenerácie.