Fyzioterapia – rehabilitácie

Fyzioterapia – rehabilitácie

Dornová metóda PLUS

sa radí medzi jemné terapeutické techniky. Vybočené, zablokované stavce a kĺby sú vašim voľným prirodzeným pohybom za pomoci terapeuta šetrne vrátené späť do správnej polohy.

Pomocou Dornovej metódy PLUS je možné zbaviť sa bolestí chrbtice ako aj bolestí kĺbov (ramien, lakťov, bedrových kĺbov a kolien)

Tieto bolesti spôsobujú blokády a vybočenia stavcov na chrbtici, vysunutia kĺbov, ktoré vznikajú postupne zo sedavého zamestnania, jednostranného nevyváženého zaťaženia pohybového aparátu, príp. vznikajú už pri pôrode.

Vďaka Dornovej metóde PLUS je možné postupne zlepšiť / zastaviť stále sa zhoršujúcu skoliózu, hyperkyfózu, hyperlordózu. Vrátiť späť posunuté kĺby, upraviť nerovnakú dĺžku nôh a tým Vás zbaviť hlavne neustálych bolestí. Ušetriť vás od permanentného užívania liekov, ktoré neliečia postihnuté miesta, neriešia príčinu bolestí, ale ju len utlmujú. Nezanedbateľné sú však ich následky z vedľajších negatívnych účinkov pôsobiacich na všetky vnútorné orgány – žalúdok, žlčník, pečeň, obličky, ale aj srdce.

Kedy a v čom vám pomôže Dornová metóda?

  • máte herniu disku (vysunutú platničku) – môžete sa vyhnúť operácii,
  • vám tŕpnu ruky,
  • vám vystreľuje bolesť z krížov do nôh,
  • máte bolesti ischiasu,
  • máte časté migrény,
  • vždy vtedy, keď máte problémy s dýchaním, so srdcom, s trávením a lekári vám nevedia zistiť príčinu (často ide práve o blok na chrbtici).

Kedy a v čom vám pomôže Dornová metóda?

  • vysoký stupeň osteoporózy,
  • do pol roka po operácii chrbtice,
  • zápalové stavy.

Fyziotréning

Fyziotréning je zameraný na vykonávanie cvikov s dôrazom  na správnu techniku, správne pohybové stereotypy a pohybové vzorce, rehabilitačné a kompenzačné cvičenia pre všetky vekové skupiny určené pre športovcov ale aj nešportovcov. Pod vedením fyzioterapeuta sa venujeme: 

  • najčastejšie skráteným a oslabeným svalovým skupinám
  • správnemu stereotypu dýchania
  • edukácií v oblasti správneho spôsobu chôdze, sedenia, státia a držania tela
  • špecializovaným cvičeniam v závislosti od povahy zdravotných ťažkostí
  • škole chrbta
  • cvičenia zamerané na odstránenie bolestí pohybového aparátu
  • liečba a prevencia bolestí chrbta
  • kompenzačné cvičenia a strečing

Kinesio taping

Táto terapia využíva pružné samolepiace pásiky, ktoré sú aplikované priamo na pokožku pacienta.  Tejpovanie sa dá aplikovať na každý sval, avšak je potrebné mať tento úkon aplikovaný odborníkom. Táto terapia využíva pružné samolepiace pásiky, ktoré sú aplikované priamo na pokožku pacienta. Okrem toho, že výrazne zlepšuje regeneračné procesy, môže taktiež pôsobiť preventívne –zmenšuje riziko natiahnutia šľachy či daného svalu. V niektorých prípadoch je tejpovanie využívané aj pri riešení ortopedických problémov  – deformácia palcov, problémy s nartom, ale i napríklad korekcia správneho držania tela.

Ako funguje kinesio tape?

Kinesiotape funguje na neurofyziologickom princípe, kedy v podkoží vznikajú vzruchy prenášané do mozgu. Mozog a miecha následne spracujú danú informáciu. Z miechy putujú jednotlivé nervové spleti až do svalov. Vo svaloch sa na základe informácie z miechy vzruch zníži, alebo zvýši a tým uvoľní jednotlivý sval či šľachu. Tejp sa nalepuje pod určitým napätím, teda ťahom na daný sval. Počas pôsobenia tejpu na podkožie vyvoláva reflexnú reakciu nervových zakončení, lymfatického systému a ciev.

Aplikácia tejpu

Tejp aplikujeme výhradne na kožu, ktorá je neporušená (odreniny, jazvy – jedine zahojené), odmastená, suchá, oholená. Medzi primárne účinky kinesiotapu môžeme zaradiť najmä utíšenie bolesti,  uvoľnenie svalov a šliach, či zmiernenie tuhosti svalstva. Je známe, že kinesiotaping pomáha taktiež k centrovanej polohe kĺbov – najmä tejpovanie kĺbov.

Medzi ďalšie účinky kinesiotapu patrí:

  • Prevencia úrazov
  • Znižovanie opuchu
  • Zlepšenie krvného obehu
  • Predĺženie efektu terapie
  • Obnova svalovej koordinácie

Fyzioterapeut si všíma hneď niekoľko zásadných vecí, ako napríklad držanie tela, či pohyb chodidla počas chôdze. Často ide o varovné signály, kedy nám napríklad, držanie tela naznačí skryté problémy. Ľudské svalstvo dokáže kompenzovať nevyvážené držanie tela, tým ale dokáže zamaskovať pravú príčinu bolesti. Prehliadkou tela pacienta odhalí fyzioterapeut azda najviac spolu s niekoľkými mechanickými úkonmi. Problém často nemusí byť taký jednoduchý ako sa zdá a pokiaľ si fyzioterapeut nie je istý, môže vás cez ortopéda odporučiť i k vykonaniu napríklad Röntgenu či CT, danej oblasti. Pacienti si však často neuvedomujú dôležitosť liečenia problémov s pohybovým aparátom. Nie vždy sa natiahnutý sval sám zregeneruje. Niekedy potrebuje pomoc fyzioterapeuta, ktorý určí vhodný liečebný program.

Športová fyzioterapia

Väčšinou je predstava športovca o fyzioterapií založená na nalepení tejpu pred výkonom alebo masáž po výkone. V našom centre sa snažíme pristupovať ku každému odvetviu športu individuálne.  Pri nedostatočnej starostlivosti o organizmus a zanedbanej regenerácií dôjde skôr či neskôr k zraneniu. Zranenie u športovcov môžu byť veľmi nepríjemné v mnohých ohľadoch. Závažnejšie zranenie dokáže prerušiť tréningový cyklus niekedy aj na viac ako rok. Hlavnou úlohou športovej fyzioterapie je čo najrýchlejšie zbavenie sa následkov zranenia a návrat do plného zaťaženia. 

Športová fyzioterapia sa samozrejme venuje aj prevencií zraní. Športovca sme schopní diagnostikovať priamo pri jeho športovej činnosti a okamžite ergonomicky napraviť postúru do optimálnej pozície. Detailnou diagnostikou dokážeme odhaliť skryté príčiny bližšie nešpecifických bolestí spojených so zlými pohybovými stereotypmi, svalovými disbalanciami alebo dlhodobým preťažovaním.

V spolupráci s trénermi pripravuje športovcov na návrat do tréningového cyklu. Individuálne zvoleným prístupom sa snažíme predchádzať zraneniam a dlhodobému preťažovaniu  či už následkami zranení alebo nesprávnych pohybových stereotypov.