Dornova metóda – Dornova terapia
Trpíte bolesťami chrbtice? Trápi vás znížený rozsah pohybového aparátu? Máte bolesti v oblasti bedier? Bolia vás kolená, alebo lakte? Mávate často migrény? Máte skoliózu?
Bolesti spôsobujú blokády a vybočenia stavcov na chrbtici a vysunutie kĺbov. Tie vznikajú postupne a sú spôsobené sedavým zamestnaním, jednostranným zaťažením, alebo vznikajú pri pôrode.
Vedeli ste, že vám môže pomôcť Dornova metóda? Je to veľmi jemná manuálna terapia, ktorá pomôže zlepšiť pohybové schopnosti jednotlivca a prinesie úľavu od bolesti.
Princíp Dornovej metódy
Princípom fungovania Dornovej metódy je súbor techník, pomocou ktorých fyzioterapeut jemne, šetrne a bezpečne uvedie stavce do prirodzenej a pôvodnej pozície. Jedným z hlavných princípov Dornovej metódy je, že nesprávna poloha stavcov môže byť napravená iba jemným tlakom bez nepríjemných vedľajších účinkov.
Dornova metóda a história
Objaviteľom metódy je nemec Dieter Dorn. Lekári mu nevedeli pomôcť s jeho problémami s chrbticou a tak hľadal alternatívne spôsoby pomoci. Napokon mu pomohol starý sedliak, o ktorom sa šírili reči, že dokáže pomôcť pri problémoch s chrbticou.
Účinok terapie Dorna doslova ohromil. A tak sa rozhodol, že si túto metódu tiež osvojí. Dorn pokračoval v rozvoji účinnej metódy a pomáhal ľudom trpiacim podobnými problémami.
Postupne si túto metódu osvojovali Dornovi žiaci a dnes túto uznávanú terapiu praktizujú fyzioterapeuti po celom svete.
Dornova metóda je pre každého
Využitie Dornovej terapie je možné u každého človeka, bez ohľadu na vek a pohlavie. Jedinou podmienkou je aspoň minimálna miera mobility.
Vďaka Dornovej metóde PLUS je možné postupne zlepšiť a zastaviť zhoršujúcu skoliózu, hyperkyfózu, hyperlordózu. Pomôže vrátiť späť posunuté kĺby, upraviť nerovnakú dĺžku nôh a tým uľaviť od neustálych bolestí.
Dornova metóda PLUS vám pomôže zbaviť sa permanentného užívania liekov, ktoré neliečia postihnuté miesta, neriešia príčinu bolesti, ale ju len utlmujú. Nezanedbateľné sú však negatívne vedľajšie účinky liekov pôsobiacich na všetky vnútorné orgány – žalúdok, žlčník, pečeň, obličky, ale aj srdce.
Najčastejšie problémy pri ktorých pomôže Dornova metóda
- Bolesti chrbta
- Bolesti bedrových kĺbov
- Bolesti kolien, lakťov a ramien
- Tenisový lakeť, golfový lakeť
- Skolióza
- Časté migrény
- Tŕpnutie rúk
- Problémy s dýchaním, so srdcom, trávením a lekári nevedia zistiť príčinu
Kontraindikácie Dornovej metódy
- Vysoký stupeň osteoporózy
- Do 6 mesiacov po operácii chrbtice
- Zápalové stavy
- Tehotenstvo
Dornova terapia – ako často ju aplikovať
Dornovu metódu praktizujeme dvakrát po sebe v rozmedzí od 14 do 21 dní. Pri ťažších a zastaralých problémoch ju opakujeme viackrát. Pri náprave skolióz v detskom veku trvá terapia trištvrte roka až rok. Zakrivenie chrbtice je možné zlepšiť pomocou Dornovej metódy až o niekoľko stupňov.
Pred prvým naprávaním je potrebné absolvovať vstupné fyzioterapeutické vyšetrenie pre potreby zistenia aktuálneho stavu blokád na chrbtici, vybočenia chrbtice, stuhnutia a skrátenia svalov celého pohybového aparátu.
Uvoľnenie a zmiernenie bolestí chrbtice vieme dosiahnuť Dornovou terapiou aj pri bolestiach už operovanej chrbtice (už pol roka po operácii).
Miesto Dornovej terapie
Moderné priestory centra Kaloka v Trnave a v Piešťanoch.
Prečo máme ťažkosti s chrbtom
Veľkú časť problémov s chrbtom si spôsobujeme sami. Svojou aktivitou, či skôr pasivitou. Bolesti chrbta sú často spôsobené nesprávnym a dlhodobým sedením, zlým držaním tela, jednostrannými činnosťami alebo športom.
Často si pri sedení prekladáte nohu cez nohu? Sedíte so zhrbeným chrbtom? Pri všetkých uvedených činnostiach dochádza k neprirodzeným posunom stavcov, kĺbov aj platničiek. Tie sa následne fixujú svalmi v nesprávnych polohách.
Preto je dôležité odstrániť nesprávne návyky a osvojiť si tie správne. Neváhajte a objednajte sa na vstupné fyzioterapeutické vyšetrenie. Dornova metóda Plus pomôže aj vám zbaviť sa bolesti chrbta.
Uvoľnenie a zmiernenie bolestí chrbtice vieme dosiahnuť Dornovou terapiou aj pri bolestiach už operovanej chrbtice (už pol roka po operácii).